O AKCI

Z pohledu organizátorů

Po necelých pěti hodinách nekvalitního spánku na gaučích v klubovně jsme nuceni vstát, abychom vše stihli včas připravit. Házíme do sebe jedno kafe a vyrážíme s šiframi do terénu. Rozmístit všechny stanoviště se nám daří bez problémů. Horší to však je s promítačkou, odmítá totiž zachytit dění na obrazovce. Zběsile mačkáme tlačítka ovladače a zkoušíme přepojovat kabely. Pořád nic. Po chvíli mě napadne zkusit ji zapojit do mého notebooku, a to naštěstí funguje.

První tým potkáváme v Tescu při nakupování čokolád, další týmy doráží na místo srazu později. Nadšeně všechny přivítáme, představujeme se, dáváme jim naše telefonní čísla, vyřizujeme nutnou byrokracii, pomáháme s instalací nápovědní aplikace a ukazujeme, kde jsou záchody. Prostory klubovny se postupně zaplňují lidmi. Půl hodiny před hrou naháníme účastníky do hlavní místnosti. Zjednáváme si ticho a předstupujeme dopředu. Před tolika lidmi jsem snad v životě nemluvil. Překonáváme počáteční trému, pouštíme úvodní video a vysvětlujeme pravidla hry.

V 16.00 může začít samotná hra - rozdáváme první šifru. Týmy tvoří malé hloučky na dopravním hřišti před klubovnou, přelouskávají jednoduchou morseovku, vyzvedávají druhou šifru a postupně opouštějí areál. Zatím ideální průběh, vtom však nastává první problém. Nejrychlejší tým nám volá, že šifra číslo tři z místa zmizela, někdo ji musel od rána stihnout ukrást. Jeden z nás ihned letí na místo s jednou provizorní kopií, druhý tiskne dalších dvacet pět, a pak na místo pospíchá také. Ještě, že je třetí šifra tak blízko startovního místa. Vše naštěstí stihneme vyřešit v čas, a tak můžeme sledovat a fotit týmy během jejich dalšího postupu. Neustále nám zvoní telefony, někdo buď nemá mapy, nebo nemůže najít šifru, nebo ji špatně vyluštil a vydal se špatným směrem. Mapy se nám daří nešťastnému týmu nahradit, a tak se vracíme do klubovny, kde si dopřáváme alespoň chvilku vytouženého odpočinku. Zahrajeme si na dvacet minut jedno kolo karetní hry. Mezitím se začíná stmívat a zatahovat obloha. Je jasné, že se blíží komplikace v podobě nekompromisního vytrvalého deště a tmy. Uvaříme dvě plné konvice čaje a kávy a jedeme autem naposledy zkontrolovat všechny týmy, jestli jsou v pořádku. Káva všem velmi pomáhá.

Trasa má tvar osmičky, což znamená, že se týmy ve dvou třetinách hry vrátí na základnu, kde vyluští dvě šifry, a pak se vydají opět ven prozbývajících několik šifer. Jeden z nás se vydává rozmístit ven lightsticky, tvořící šifru číslo patnáct, druhý mezitím vyklízí prostor pro závěrečnou aktivitu a stará se o šifry v klubovně. Opět nastává několik hektických hodin, během kterých se nezastavíme. Několik týmů se vzhledem k obtížnosti šifer a počasí vzdává a vrací do klubovny, tak s nimi prohodíme pár slov. I tak vypadají spokojeně. Pozorujeme zbylé týmy vytrvale luštící zprávu zašifrovanou ve videu.

První tým doráží krátce po třetí hodině ranní. Gratulujeme k vítězství a vysvětlujeme cílovou aktivitu, po jejímž splnění předáváme ceny. Týmy jsou plné dojmů, a tak s nimi probíráme zážitky. V šest ráno vyčerpaný uléhám na podlahu spokojený, že se akce vydařila. Čeká nás ještě nejhorší část akce, a to vstávání a uklízení. Nebylo to opravdu nic příjemného, naštěstí nám účastníci velmi pomohli :)  


Z pohledu účastníků

Zmoklý, unavený a kvůli tomu i nemocný, rozbitý telefon, ale jinak jsem si to užil a příště jdu zase! (Z:P:T:S)

Strašně moc jsem si to užil a těším se na další ročník. Zažili jsme zimu i únavu, i když by některé šifry mohly být blíže. Děkuji organizátorům za horké kafe. (Bičíkovci)

Bylo to moje první šifrovačka. Celé to bylo prima. Bavili mě hlavně úvodní jednodušší šifry, líbilo se mi, že nás organizátoři sledovali a pečovali o nás. Překvapilo mě, jak čas při šifrovačce letěl. Ke konci už hodně klesala energie, kdyby šifrovačka byla kratší - reálný čas dokončení by byl kratší, akci by to asi prospělo a dokončilo by víc týmů. (Krleš)

Očekávali jsme, že to bude přijemná procházka s šiframi s optimální obtížností a to jsme dostali, byla škoda počasí, ale i tom to je :) (Špendlíkové hlavičky)

Komunikace s ostatními týmy i orgy. Hřbitov. Lajtstyky. Odpočítávání vteřin do nápovědy. Otvírání bedny. Jezení rumových atp bonbonů :) (Slečny)

Šifry některý dost těžký, hlavně na konci už neodpovídali mentální síle jedinců. Počasí asi hodně přispělo k ponuré atmosféře, jelikož když stojíš hodinu pod deštníkem na místě, kde se není kam schovat a čekáš na nápovědu k nějaké těžké šifře, tak to nebaví asi nikoho. Ke konci už šlo hlavně o motivaci dokončit a nevzdat se v 5 ráno. Ale za mě 1* a příště zase! (Bičíkovci)

Velice se mi líbilo provedení hry a celková příprava. Organizátoři byli milí a když něco nefungovalo, jak mělo, tak ochotně pomohli. Věc na kterou nezapomenu je to, jak jsem nemohli přijít na tu šifru se šachama :D. Musím říct, že mě to moc bavilo a ráda bych se znovu zúčastnila. (Jednorožci na obláčku)

Celou cestu jsme si říkali, že jsme blbí, že nic nevíme a mysleli jsme si, že je před námi alespoň polovina týmů. Když jsme dorazili druzí, tak nás to dost překvapilo (příjemně). (Labilní invence)

Na tuto akci jsem se dlouho těšil. Bohužel se k nám nikdo další z odílu nepřipojil, takže jsme přišli jen já s Pitrýskem. To by ani tak nevadilo, ale naneštěstí jsem se pár dní před začátkem nachladil. Jak jsme potom luštili další a další šifry začalo se ukazovat, že já to celé nedám, což ve dvou lidech znamenalo konec pro oba. Jakkoli byla naše ale rezignace smutná, snažili jste se nám to ulechčit (odvoz, odměna za účast) což nám rozhodně zlepšilo náladu :) Budu holt doufat, že příště už mi takhle nebude. Šifry šly vcelku dobře (až na jednu, která nás zavedla úplně jinam, ale to byla naše chyba) a měli jsme vždycky obrovskou radost z rozlousknutí.  (Kreš tým)

Déšt´ to velmi komplikoval, některá místa bylo velmi těžké najít na mapě... Nápovědy byli šíleně dlouhé, pak to dopadlo tak, že jsme ztrávili téměř hodinu na jedné šifře a při 8. šifře jsme se pak pouze dívali blbě do papíru a ani už nepřemýšleli. V našem týmu panovala negativní atmosféra. (Lopuch) 

Mě se akce moc líbila, pro mě to byla moje druhá šifrovačka v životě a jsem moc spokojená. Nejsem zdatný luštitel a líbilo se mi, že je to koncipované tak, aby všechny týmy došly do cíle. Zážitky jsou především asi z luštění, kdy nám například při luštění písničkové šifry vyšlo anténa ntkr peter a marně jsme v mapách hledali anténu a až po přečtení druhé nápovědy jsme přišli na to, že jsme to luštili špatně. (Toulaví větři) 


Hodnocení

Celkově se akce týmům (až na výjimky) líbila (jak ukazuje hodnocení níže) :) Pokusíme se na našich chybách zapracovat, ať příští ročník opravdu stojí za to!